At Yarışı Pistleri ve At Performansları

2020-08-03 04:01:28 809 bültenuzmanı

At Yarışı Pistleri ve At Performansları

Bilindiği üzere yarışlar kum ve çim olmak üzere iki pistte yapılır. Bazı atlar sadece çim pistte kazanabilyorken bazı atlar da yanlızca kum pistte kazanabilirler.

Bunların haricinde bir diğer grubu oluşturan atlar vardır, hem kum pistte hem de çim pistte kazanabilirler fakat bu diğer gruba giren hayvanların sayısı çok azdır.

Bunların haricinde o günkü hava koşulları ve pist durumuna göre atların performansları değişiklik gösterebilmektedir. O günkü koşullar da atların performanslarıyla yakından ilgilidir. Kum pistte çok iyi performans gösteren bir at hafif yağış almış bir pistte performans gösteremeyebilir. Aynı şekilde bir at çim pistte çok iyi bir preformans sergilerken yağış almış yumuşak bir çimde iyi sonuçlar elde edemeyebilir.

Kum pistte çok iyi olan bir at çim pistte o günkü koşullara göre çim pistte koştukların da çim pistin ağır olması kum pistte koşan at için bir avantaj oluşturabilir.

Kum pistte koşan bir at çim piste göre daha fazla güç sarfettiğinden çim pistin ağır olması gibi koşullarda çok fazla zorlanmayacak ve bu durumu bir avantaja çevirecektir. Bu durumda atlar kendilerine göre ters pistlerde koştuklarında çok fazla kazanma şansının bulunmadığı gibi bir ön izlenim olsada bu durumu avantaja çevirip yarışı kazanarak farklı bir pistte süpriz yapabilirler.

Çim pistte atların performansı kum piste göre daha fazladır. Kum zeminler yarışları zorlaştırıcı bir yapıya sahiptir.

Sitemiz tjkbulten.com kaynak gösterilmeden , paylaşım yapılamaz !