At Yarışı Terimleri ve Anlamları

2020-07-29 01:49:02 1.8k bültenuzmanı

At yarışı sporu içerisinde kullanılan kelimelerin anlamlarını bu yazımızda bulmanız mümkündür. Yazı içerisinde yer alan sözcükler, TJK bülten ve TJK sonuçları ile ilgili alanları daha rahat anlayabilmeniz için yararlı olabilecek terimlerden oluşmaktadır.

Açık Koşu Nedir?

Açık Koşu, Taksit ve kaydiye toplamının birincilik ikramiyesi üzerine eklendiği koşu türünü ifade eder.

AGF Nedir?

AGF terimi, Altılı Ganyan Favorisi açılımının kısaltmasıdır. Altılı ganyan ayaklarını oluşturan her bir koşunun At Yarışları Müşterek Bahisler Yönetmeliğinde yer almış olan misli tanımına göre en fazla oynanan atı ifade etmektedir.

Amatör Binici Nedir?

Amatör binici, amatör koşularda at binen ve biniciliği henüz meslek edinmemiş kişiye denmektedir.

Antrenör Nedir?

Yarış atlarının terbiye, antrenman, beslenme, talim, tedavi, bakım ve koşularla ilgili ilişkilerini yapmakla sorumlu olan ve yönetmeliğe göre Antrenör lisansı taşıyan kişiyi ifade etmektedir.

At Sahibi Vekili Nedir?

At sahibinin, koşular ile ilgili hak ve yetkilerini kullanmak amacıyla noterlikçe düzenlenmiş vekâletname ile vekil tayin edilen kişiye denmektedir.

Apranti Nedir?

Koşularda at binen ve apranti lisansı taşıyan jokey yamağını ifade etmektedir.

Binici Nedir?

Jokey, apranti ve amatör biniciyi ifade etmektedir. TJK resmi internet sitesi üzerinden binicilerin listesini detaylı olarak bulabilirsiniz.

Jokey Nedir?

Koşularda at binen ve jokey lisansına sahip olan kişiye denilmektedir.

Eküri Nedir?

Aynı at sahibi üzerine koşan atlar ile aynı kardeşine, at sahibine, çocuklarına ve eşine ait olup aynı koşuya katılan sahiplerinin başvuruları üzerine TJK bülten üzerinde eküri oldukları ilan edilen atları ifade eder.

EFG Nedir?

Bir koşuda en çok ganyan satışını üzerine alan atı ifade etmektedir. EFG, en fazla ganyan oynanan at olarak ta nitelendirilebilir. TJK sonuçları üzerinden EFG sahibi olan atları görebilirsiniz.

Galop Nedir?

Yarıştan önce yapılan son antrenman koşusuna galop denilmektedir. Galop, yalnızca antrenman pistinde ve kum pistlerde yapılır. Galop, çim pist üzerinde yapılmamaktadır.

Maiden Koşu Nedir?

Hayatında daha önce hiçbir koşuyu kazanmamış olan atların katıldığı koşuya Maiden Koşu denilmektedir.

Günlük Resmi Program Nedir?

Koşularla ilgili olarak yarış müessesesi tarafından yıllık yarış programını esas alarak yayımlanmış günlük resmi at yarışı programını ifade eder. TJK bülten, TJK sonuçları, Altılı Bülten bu programlar içerisinde yer almaktadır.

Sitemiz tjkbulten.com kaynak gösterilmeden , paylaşım yapılamaz !