Friesian Atı ve Özellikleri

2020-08-13 03:06:04 864 bültenuzmanı

Friesian Atı ve Özellikleri

Hollanda’nın gururu olarak bilinen Friesian atının geçmişi çok eskilere dayanmaktadır. 16 ile 17.yüzyılları boyunca, Arap atlarının kanı, özellikle İspanyadaki Andalusian atlarında çok sık olarak kullanılmıştı. Ancak Friesian atı, İngiliz Thorughbred atının etkisinden bağımsız olarak tutulmuş, son iki yüzyıl boyunca safkan olarak üretilmiştir.

Friesian Atları, Hollanda’nın en büyük gurur kaynağıdır ve Hollanda’nın tek safkan at cinsidir. Friesian atları, birçok atlı spor dalında yer almaktadır. Özellikle de kendisini en iyi şekilde gösterdiği atlı spor dalları, dressage ve drivingtir.

Friesian atları, başka atların iyileştirilmesinde de kullanılmaktadır. Bunlar, Oldenburg atları, Norfolk atları, Amerikan koşum atları vb. atlar olabilmektedir.

Friesian Atının Vücut Özellikleri

At simsiyah bir renge, uzun dalgalı bir yeleye ve kalın bir kuyruğa sahiptir. Güçlü görünümlü, uzun bacaklı, geniş gövdeli, iri kafalı, sırtı uzun ve uzun kulakları bulunmaktadır. Friesian atı, diğer atların yanında kolaylıkla ayırt edilebilmektedir. Boyun kıvrımı ve yüksek tırıs yürüyüşleri, Friesian atının en önemli özelliklerinden birisidir. Bir diğer belirgin özelliği ise, toynaklarının üzerinde, kuyruk ve yelesinde uzun ve kalın tüylerinin bulunmasıdır.

Friesian atlarının Cidago yükseklikleri, ortalama olarak 158cm ile 168cm aralığında olmaktadır fakat daha yüksek olanları da mevcuttur.

Friesian Atının Karakter Özellikleri

Friesian atları, oldukça sevecen ve cana yakın atlardır. Bu cins atlar ile temas kurmak ve etkileşimde olmak oldukça kolaydır. Oldukça çalışkan bir yapıya ve güçlü bir hafızaya sahip olurlar. Öğretilenleri oldukça kolay kavramasından dolayı mükemmel sonuçlar alınması sağlanmaktadır.

 

Sitemiz tjkbulten.com kaynak gösterilmeden , paylaşım yapılamaz !