Gazi Koşusu

2020-07-27 23:08:09 361 bültenuzmanı

Gazi Koşusu

Ülkemizde bütün at sevenlerin dışında toplumun büyük bir kesiminin bilip takip ettiği geleneksel Gazi koşusunun ilk başlangıç tarihi 1926 yılında  “Yüksek Yarış ve Islah Encümeni” adı altında olmuştur.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yarışçılığa ne kadar ilgili olduğunun göstergesi kabul edilen at yarışlarının tek bir otoritenin kontrolüne girmesiyle Yüksek Yarış ve Islah Encümeninin kurulmasına sebep olmuştur. Kurulun Genek Sekreteri olan Atıf Esenbel, bu işin özelliklerini bilen kişilere danışarak Gazi Mustafa Kemal’in adına en yüksek ödüllü bir koşu düzenlenmesine karar verir. İlk Gazi koşusu atlarda herhangi bir yaş sınırlaması olmadan yalnızca İngiliz atlarının katılabildiği bir koşu olarak tasarlanmıştı. İlk koşu 10 Haziran 1927 yılında 2000 metre mesafe koşusu olarak yapılmıştır. Bu ilk yarışı, Ali Muhiddin Hacıbekir’in sahibi olduğu Neriman isimli kısrak kazanmıştır. Bu yarışı İsmet İnönü ile Mustafa Kemal Atatürk birlikte izlemişlerdir.

1927 yılından itibaren her sene bir kere düzenlenmesine karar verilen Gazi koşusunun en büyük özelliği, üç yaşında olan safkan İngiliz atlarının hayatları boyunca yalnızca bir kere bu yarışta koşabilmelidir.

1970 yılından itibaren Gazi koşusunu kazanana ödül olarak son gümüşten Atatürk’ün at üzerindeki heykeli verilmektedir. Bu heykelin ilk kazananı “Sadettin” isimli İngiliz safkanın sahibi Sadun Altuğ’dur. Gazi koşusu başından itibaren Ankara Hipodromunda koşulmaktaydı. 1979 yılında Büyük Ankara Hipodromu’nun kapanması sonucunda 1980 yılından itibaren Gazi koşusu, İstanbul Veli Efendi Hipodromunda koşulmaya başlanmıştır ve hala her yıl düzenli olarak koşulmaktadır.

Gazi koşusu, tüm koşuların arasında en saygın olan koşu olarak sayılmaktadır. Bu koşuda var olabilmek bile at sahipleri için büyük bir şeref kabul edilmektedir.  Her bir at sahibinin hayalinde Gazi koşusuna katılarak kazanmak vardır. Koşu mesafesi 2400 metre olan bu koşunun mesafe rekoru, Özdemir Atman’ın sahibi olduğu efsane safkan Bold Pilot’a aittir.  (2.26.22)

94.Gazi Koşusu

Bu yıl normalde 28 Haziran tarihinde koşulması gereken 94. Gazi koşusu, dünya genelindeki korona virüs salgınına yönelik sosyal mesafe tedbirleri kapsamında 30 Ağustos 2020 tarihinde Zafer Bayramı’na ertelenmiştir.

 

Sitemiz tjkbulten.com kaynak gösterilmeden , paylaşım yapılamaz !