Halis Karataş ve Bold Pilot'un Hikâyesi

2020-08-03 03:57:46 776 bültenuzmanı

Halis Karataş ve Bold Pilot'un Hikâyesi

Halis Karataş ve onun hayatında çok önemli bir yere sahip olan Bold Pilot at’ının tarihe iz bıraktığı efsane hikâyesini sizler için detaylı olarak yazmak istedik. Öncelikle;

Halis Karataş Kimdir?

Halis Karataş, 2 Ekim 1972 de Sivas Gürün de doğmuştur. Halis Karataş diğer bir değişle Sihirbaz olarak ta tanınmaktadır. Maddi durumu pekiyi olmayan bir aileden gelen Halis Karataş, babasının ve abisinin atçılıkla uğraşması sonucu 14 yaşında Jokeylik için ilk adımını atmıştır. Halis Karataş, 6 Ağustos 2016 tarihine kadar 21.028 at ile 5740 birincilik kazanmıştır.  Kariyeri boyunca 6 Gazi Koşusu şampiyonluğu kazanmıştır.

Halis Karataş Bold Pilot isimli atla birlikte 1996 Gazi Koşusunu 2.26.22 derece ile kazanarak bir rekora imza atmıştır. Kırılan bu rekor, halen geçerliliğini korumaktadır. 20 Temmuz 2012 tarihinde İstanbul Veliefendi Hipodromunda koşulan 7 yarışın tamamını kazanarak ta Türkiye rekoruna imza atmıştır. Ayrıca dünya rekorunda da ünlü Jokey Frankie Dettori’ye ortak olmuştur. Şampiyon Jokeyin bu başarısı Gıda, Tarım ve Ormancılık Bakanlığı tarafından Üstün Başarı Ödülü ile onurlandırılmıştır. Halis Karaş çok iyi bir Galatasaray taraftarıdır.

Halk tarafından bir efsane olarak bilinen Jokey için “Okeyde ara taş, Jokeyde Karataş” sözü hala kullanılmaktadır. 

Halis Karataş’ın ve Bold Pilot’un ortak hayat hikâyesi, Bizim İçin Şampiyon adlı filme konu olmuştur. Tüm at ve hayvan severlerin bu filmi izlemelerini şiddetle öneririz. Film içerisinde yer alan ve tamamı gerçek olan bu efsane ikilinin hikâyesi sizi derinden etkileyecek.

Bold Pilot

Türk atçılığının önde gelen isimlerinden Özdemir Atman’ın sahibi olduğu Bold Pilot, Halis Karataş’ın Jokeyliği ile beraber büyük rekorlara imza atmıştır.

Bold Pilot’un yarış hayatı, 28 Mayıs 1995 yılında başlamıştır. Yalnızca 1 yıl sonrasında rekorlara imza atmaya başlamıştı. Bold Pilot, 2003’te artık bir aygır olarak hayata devam ettiği süreçte, tam 11 şampiyon yavru doğurmuştur.

Halis Karataş, Bold Pilot için “O zamana kadar öyle bir safkan ne gördüm, ne bindim ne de çalıştırdım.” Demiştir.

Henüz 19 yaşındayken Özdemir Atman’ın Atman Ekürisinde çalışmaya başlayan Halis Karataş, 3 yıl sonrasında genç bir tay olan Bold Pilot ile tanışır. Halis Karataş’a, çalıştırması için başka bir at önerilirken “İzin verin ben bu atı çalıştırayım.” Diyerek Bold Pilot’u çalıştırmayı seçer. Halis Karataş, Bold Pilot’a vurulma anını şu sözlerle anlatmaktadır.

“Özdemir Atman’ın iki atına binmiştim. 1991’de ‘Asya Atçılık Konferansı’ için ‘en başarılı jokey’ olarak beni seçmişlerdi ve o sırada Özdemir Bey’le tanıştık, kendisiyle çalışmamı teklif etti. Bold Pilot ile de 1994’Te şubat ayının 26’sında tanıştık. Özdemir Bey yeni gelen tayları çalıştırıp, hangi atımızın iyi olduğuna dair onları sıralamamızı istedi. Dört tayın ardından sıra Bold Pilot’a geldi. Daha iki yaşında bebekti. Onda takılı kaldım. Diğer taylara hiç binmedim.”

2 yıl içerisinde 30 yarışa katılan bu ortaklar, 21 galibiyet elde etmiştir. Art arda birincilik aldıkları 11’lik bir seriye de sahip olmuşlardır.

Veliefendi’nin gelmiş geçmiş en iyi atları arasında yer alan Bold Pilot, 2015 yılında 22 yaşında tüm severlerine veda etmiştir.

Sitemiz tjkbulten.com kaynak gösterilmeden , paylaşım yapılamaz !