İngiliz Atlarının Özellikleri ve Yarışlardaki Başarıları

2020-07-25 16:10:58 1k bültenuzmanı

İngiliz Atlarının Özellikleri ve Yarışlardaki Başarıları

Safkan denilince akla ilk gelen atların başında İngiliz atları gelmektedir. Ancak bu atlar ülkemizde çok da iyi bilinmemektedir. Safkan terimi birçok at için kullanılmasına karşı çoğunlukla direk İngiliz atının tanımlanmasında da kullanılmaktadır.

At yarışlarında İngiliz atlarının en çok tercih edilmesine neden olan en önemli etken kısa mesafeleri çok hızlı koşmalarıdır. İngiliz atları alışma ve adaptasyon sürecini kısa sürede atlatırlar ve gelişimlerini iki yaşında tamamlamaktadırlar.

İngiliz Atı ve Arap Atı Arasındaki Fark

İngiliz atları kısa mesafe koşucu atlarıdır. Kısa mesafeleri hızlı kat ederler. Arap atı ise uzun mesafelere dayanıklı bir attır. Fakat İngiliz atına oranla Arap atı daha ağır koşmaktadır. İki at cinsi de farklı sınıfların yarış atlarıdır. TJK bülten üzerinden yarış atlarının köklü aile bilgilerine ulaşmanız mümkündür.

İngiliz Atlarının Tarihi

İngiliz atları, Arap aygırlanın soyundan gelmektedir. Bilinenin tersine İngiliz atlarının kökeni İngiltere değildir. Arap aygırlarıyla, İngiliz kısraklarının melezlenmesi sonucu bu ırk üretilmiştir. Safkanların soy ağaçları özenle kayıt altına alınmaktadır. 17.yüzyılda ortaya çıkmışlardır. İngiliz atlarının kökeni 3 ata dayanmaktadır bunlar: Byerley             Türk Atı, Arabian Atı ve Godolphin Arabian Atıdır. (Atlar sahiplerinin isimleriyle anılmaktadır.)

Fiziksel Özellikleri

İngiliz safkanları genel bir şekilde derin göğüs yapısı, ince bir vücut, düz ve uzun kaslara sahiptirler. Kemik yapıları çok kalın değildir. Arap atlarının aksine üretim standartı bulunmamaktadır ancak yine de çoğu İngiliz atı güçlü ve oldukça atletiktir. En belirgin özgün nitelikleri aşağıda sıralanmıştır.

  • Bacakları ince uzundur.
  • Ön bacakları daha uzundur.
  • Yağsız kaslı bir vücut yapısı vardır.
  • İnce parlak tüylere sahiptirler.
  • Kuvvetli kalçaları vardır.
  • İnsacıllardır.
  • Geniş göğüsleri akciğer ve kalp için oldukça uygundur.
  • Uzun ve eğimli omuzları vardır.

Safkanların boy uzunlukları 1.52 metreden 1.73 metreye kadar olabilmektedir. Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi belirli bir üretim standartı bulunmayan İngiliz atları genelde 1.55 ila 1.62 metre arasında olurlar.

At yarışları dünyanın en rekabetli ve izlemesi en çok keyif veren yarışlardan biridir. İngiliz atları ise bu yarışların vazgeçilmezleridir. Fiyatları milyonları bulan İngiliz atları yarışlarda kazandıkları birinciliklerde bilinirler.

Sitemiz tjkbulten.com kaynak gösterilmeden , paylaşım yapılamaz !