Yarış Atı Yetiştiriciliği

2020-07-28 13:58:38 412 bültenuzmanı

Eğer ki yeterli zamana, enerjiye ve araziye sahipseniz kendi mülkünüz üzerinde at yetiştiriciliği yapmanız elbette ki mümkündür. Fakat at yetiştiriciliğinin yanı sıra, yarış atı yetiştiriciliği daha farklı olmaktadır. Atlar yapısal olarak duygusal ve bağ kurabilen hayvanlar oldukları için, günlük hayatınızda düzenli olarak ilgilenmeniz gereken hayvanlardır. Normal at yetiştiriciliğinin yanı sıra yarış atı yetiştiriciliği için uzman olan kişiler ile beraber çalışılmalıdır.

Yarış Atlarının Yarışa Hazırlanması

Hipodrom ahırlarında kalan ve safkan olan yarış atlarının beslenme giderleri, çoğu ailenin mutfak masrafından fazladır. Seyisler tarafından özel menüler, havuç, elma, maydanoz, arpa, yulaf ve benzeri karışımlardan oluşmaktadır. Atın tüm besin ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için bu karışımların içerisine vitaminler ilave ediliyor. Yarış atları için hazırlanan bu özel karışım günde 2 kez ata verilmektedir.

Atın sağlıklı ve yüksek performansta kalması için hazırlanan bu özel menüler aylık ortalama olarak 5bin Türk Lirasına mâl oluyor. Beslenmenin yanın sıra, bu atlar için özel bakım programları da özenli bir şekilde hazırlanıyor. Ayrıca ata verilecek olan günlük yem karışımı, aşırı derecede bir titizlik ve önemle yapılıyor.

Hipodrom içerisinde yer alan atların tamamı bu şekilde belirlenen özel menüler ile besleniyor. Bu karışımlar atın gelişimini hızlandırmakla beraber onun sağlıklı ve tam performans olmasını sağlıyor.

Yarış Atları Cinsleri

Dünyanın her yerinde, bazı at cinsleri diğerlerine göre daha fazla tercih edilmektedir. Atın cinsi doğrultusunda, performansının, sağlığının ve gücünün daha fazla olması bu tercihlere en büyük etken. Yarış atı yetiştirileceği zaman en çok tercih edilen 5 at cinsi, şu şekilde sıralanıyor;

  • Arap Atı
  • Safkan At
  • Morgan
  • Çeyrek At
  • Friesian

Sitemiz tjkbulten.com kaynak gösterilmeden , paylaşım yapılamaz !